УКР
УКР
07.07.2015 16:32
Поділитися

Тімоті Снайдер про «Свободу слова», українську політику та білінгвізм


Нещодавно я брав участь в українському телевізійному шоу «Свобода слова». Формат програми був незвичним: шість місцевих експертів, які мають досягнення у соціальних науках і журналістиці, сиділи за столом по троє, а четверо спеціальних гостей сиділи по двоє. У ході програми ще з’явилися двоє важливих гостей. Експерти виступають перед глядачами, але насамперед — перед ведучим «Свободи слова», серйозним журналістом Андрієм Куликовим.

Андрій Куликов: «Війна України та Росії була неминучою»

Незважаючи на те, що я був одним з 13 учасників, у мене складалося враження, що я швидше дивлюся телевізор, ніж беру участь в передачі. Це відчуття виникало через студію з величезним відеоекраном і привабливою графікою. Серед іншого, екран показує головне питання програми: «Чи може російська інформаційна війна привести до Третьої світової війни?».

Гості обговорюють це питання, але іноді говорять абсолютно про інші речі. Програма триває більше двох годин і транслюється пізно вночі. Українці люблять політичні ток-шоу — «Свободу слова» мільйони українців дивляться вночі.

Снайдер

Слухаючи виступи моїх 12 колег-учасників, я був вражений культурним і мовним різноманіттям політичного класу. Першим несподіваним гостем був спікер українського парламенту Володимир Гройсман, єврей за національністю. Він говорив українською. Другим гостем був грузин Михайло Саакашвілі, губернатор Одеської області. Він захоплено говорив російською. Двоє інших спеціальних гостей були американці — один з них говорив російською, інший — українською. Українські гості розмовляли російською з російськомовними учасниками, відображаючи етикет українського суспільства. Говорячи один з одним, українці використовували різні комбінації. Найчастіше вони спілкувалися один з одним на українській мові, але деякі експерти іноді задавали питання російською.

Один із спеціальних гостей, який працював в українській спецслужбі, відповідав на одні питання російською, а на інші — українською, при цьому посилаючись на польських публічних фігур, у тому числі, на режисера Кшиштофа Зануссі.

Ведучий плавно перемикався від одного спікера до іншого, і завжди залишався стриманим та збалансованим. Слухачам у студії — більшою мірою це кияни — подобалася програма, і вони абсолютно не звертали уваги на двомовність. Тому що вони живуть у двомовному Києві — це частина їх повсякденного життя.

Снайдер

До і під час шоу глядацька аудиторія прийняла участь у голосуванні щодо головної теми програми. 82% респондентів вважають, що російська інформаційна війна може призвести до Третьої світової війни.

Залишаючи студію «Свободи слова», картаючи себе за велику кількість мовних помилок, я замислився над нашою власною жорсткою культурою політичних ток-шоу. У дискусіях про війну в Україні, або на будь-яку іншу спірну тему, крайні позиції визначають обговорення, а не чіткі факти.

Український білінгвізм — це не тільки стан справ, це також щось на зразок автоматичної ввічливості. Коли відомі люди на телебаченні або громадяни у повсякденному житті роблять спроби говорити мовою, яка є зрозумілою для співрозмовника — це розглядається як питання хороших манер. Ця щоденна ввічливість, можливо, говорить нам щось про характер двомовної української політичної нації, яка виходить за межі знайомих нам категорій, які ми іноді голосно нав’язуємо, не прислухаючись ні до чого.

Оригінал: politico.eu

Виступ Тімоті Снайдера: «Росія не повинна монополізувати Другу світову»

Повний випуск програми «Свобода слова»:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

07.07.2015 16:32Дивіться на ICTV

Зареєструйтесь

Увійти, використавши ваші дані

Забули пароль?

Відновлення паролю

Увійти через соц. мережу

ВГОРУ
Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам: