УКР
УКР
12.06.2012 13:43
Поділитися

Андрій Куликов розповів про маніпуляції у «Свободі слова»


Про секрети створення програми «Свобода слова» та маніпуляції гостей-політиків в ефірі телеведучий Андрій Куликов розповів студентам курсу журналістики Українського католицького університету у Львові.

В кінці травня телеведучий ICTV провів відкриту лекцію для майбутніх журналістів у Львові. Найбільше студентів цікавили закулісні моменти створення головного політичного шоу країни «Свобода слова»:

– Кожної програми у моєму вусі є підслушка – ще один вияв колективної творчості. Через неї надходять два види вказівок: технічні (два кроки вліво, поправ піджак і т.д.) – від людей, які бачать процес згори, і змістовні – дотиснути, зупинитися з питанням чи переформулювати. Звичайно, останнє слово за людиною на майданчику, – розповідає тонкощі роботи в ефірі ведучий.

На думку Куликова, телебачення – справа колективна, і найважливіші не публічні прізвища, а ті, які пробігають стрічкою в кінці програми. Значення усіх телевізійних професій величезне, і замінити когось буває неможливо. Що ж до ролі ведучого «Свободи слова», Куликов відповів коротко:

— Хочеться, щоб відомою була не моя особа, а наша програма. Ведучого замінити легко.

Не піддаватись на маніпуляції

Як розпізнати чорну риторику у виступах гостей-політиків та не піддатись їх впливові – молоді журналісти запитували у ведучого одного з найрейтинговіших політичних шоу країни. Андрій Куликов політичну «кухню» знає зсередини, і не один раз ставав свідком спроб маніпуляції в «Свободі слова»:

– Чотири роки тому готували програму про черговий скандал з незаконною торгівлею зброї. Запросили всі сторони конфлікту, як ми завжди намагаємось. Залишилося запросити представника Партії регіонів. Виник вибір між трьома кандидатами. Перший запевнив, що він не зможе, бо буде за кордоном. Другий погодився, але за три години до програми зателефонував з відмовою. Запрошуємо третю людину, депутата з досить скандальною репутацією. Скандал в шоу відбувся, програма була знята досить добре.

Та уже через два дні після ефіру ведучий дізнався, що перший кандидат на участь у програмі насправді нікуди не їздив. А його колега прийшов у студію заради піару, заявивши в ефірі, що проти нього готують провокацію. І це була не єдина спроба маніпуляції політиків у «Свободі слова».

Куликов порадив майбутнім журналістам постійно бути на сторожі. Коли політик запрошує на інтерв’ю 3-6 журналістів – це теж засіб маніпуляції.

— З ними легше впоратись, ніж з одним журналістом – вони заважають один одному. Завжди є змога не відповісти на одне питання, щоб дати можливість задати їх іншим, – попереджає телеведучий.

Чи є свобода слова в Україні?

Від справ політичних розмова перейшла на теми глобальні: що є свобода слова для журналіста та як вижити в умовах тиску? Студенти Українського католицького університету цікавились думкою досвідченого та успішного ведучого:

– Рівень тиску на журналістів зріс. Влада сконцентрована в одному центрі. Окрім владних впливів, тиск зростає від незнання. Необхідно навчати людей роботі з інформацією ще зі школи, – говорить ведучий «Свободи слова».

Андрій Куликов радитьмайбутнімжурналістам мати ще й другу професію та викладати неопубліковані матеріали в Інтернет-виданнях та блогах. А для того, щоб під час підготовки матеріалу мати більше джерел інформації, корисно вивчити другу іноземну мову:

– З практичного боку раджу вивчити французьку чи німецьку – в цих країнах журналістика розвивається в інших традиціях, ніж англосаксонська. Якщо в перспективу – китайську, арабську. Загалом раджу вивчати будь-яку іноземну мову – це дозволяє добре розвинути логіку.

Поліглот та справжній ерудит, журналіст з великої літери та один з найдосвідченіших телеведучих – поради Андрія Кулика підкріплені багаторічним досвідом. Завдяки його словам, львівські студенти вже іншими очима дивитимуться черговий випуск «Свободи слова», знаючи, як цю свободу треба відстоювати.

За матеріалом газети «Вголос»

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

12.06.2012 13:43Дивіться на ICTV

Зареєструйтесь

Увійти, використавши ваші дані

Забули пароль?

Відновлення паролю

Увійти через соц. мережу

ВГОРУ
Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам: